ico چیست؟

ico یا همان عرضه اولیه یک کوین. ico واقعی را بشناسید. ico کلاهبردار را بشناسید.

ICO به زبان ساده
در این مقاله قصد داریم ابتدا با مفهوم ICO آشنا شویم و سپس به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توان در ICOها مشارکت و سرمایه‌گذاری کرد. با ماخ‌هش همراه باشید. 

ICO چیست؟
ICO مخفف عبارت Initial Coin Offering به معنای عرضه‌ی اولیه‌ی کوین است. در واقع با این روش، جذب سرمایه و پیش فروش توکن‌های یک پروژه صورت می‌گیرد. توکن‌ها را می‌توان نماینده‌ی دارایی های فیزیکی مثل سهم‌های یک شرکت بزرگ یا استارتاپی، اوراق بهادار، املاک مسکونی و تجاری، اسناد اداری، شمش طلا و به طور کلی هر دارایی فیزیکی دیگری در نظر گرفت. در حوزه رمزارزها،  توزیع و فروش توکن ها معمولا به صورت عمومی در ICO ها اتفاق می افتد و بدین ترتیب ارزش توکن‌ها با پشتیبانی و مشارکت افراد، امکان دارد افزایش یابد. ICO شباهت‌های زیادی با IPO یا همان عرضه اولیه سهام دارد.
 


تاریخچه ICOها
نخستین رمزارزی که به وسیله ICO عرضه شد، ریپل (Ripple) بود. در اوایل سال ۲۰۱۳، توسعه‌دهندگان ریپل با فروش ۱۰۰ میلیون توکن‌های اولیه XRP (نشان اختصاری کوین‌های ریپل) توانستند هزینه لازم برای توسعه‌ی پلتفرم ریپل را تامین کنند.
 

پس از ریپل، توسعه دهندگان مسترکوین (Mastercoin) با ایجاد لایه‌ای روی پلتفرم بیت‌کوین برای اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)، توانستند تراکنش‌های بیت‌کوینی را به وسیله توکن‌ها انجام دهند. بدین ترتیب چند میلیون توکن مسترکوین با بیت‌کوین مبادله شد و این تیم حدود ۱ میلیون دلار از طریق ICO جمع‌آوری کرد.

پس از آن، رمزارزهای‌ دیگر نیز مانند Lisk، در اوایل سال ۲۰۱۶ توانستند کوین‌های خود را عرضه کنند. 
 


می‌توان گفت موفق‌ترین نمونه ICO مربوط به اتریوم است. اتریوم در اواسط سال ۲۰۱۴ هر توکن خود  را با ارزش ۰.۰۰۰۵ بیت‌کوین برای فروش گذاشت و از این طریق۲۰ میلیون دلار سرمایه اولیه جمع‌آوری کرد. 
یشترین سرمایه جذب شده از طریق ICOها مربوط به بلاکچین eos است که در مجموع حدود 4.2 میلیارد دلار سرمایه جذب کرد.


 

کلاهبرداری‌هایی که به اسم ICO انجام می‌گیرد
اگر قصد سرمایه‌گذاری در ICOها را دارید باید حسابی حواس‌تان را جمع کنید تا کلاه سرتان نرود! از آن جایی که ایده‌ی ICOها به خودی خود جالب و برای مردم وسوسه برانگیز است، کلاهبرداران به فکر می‌افتند که از این راه پولی به جیب بزنند. از طرفی، در بیشتر کشورهای دنیا قوانین خاصی درباره ICOها وجود ندارد و فرآیند ICO ها به صورت آنلاین است؛ بنابراین، راه برای کلاهبردارانی که با ایده‌ی یک شبه پولدار شدن مردم را وسوسه به خرید توکن‌های بی‌ارزش خود می‌کنند، باز است.   .
جالب است بدانید حدود 90 درصد از کل ICOهایی که در سال 2017 معرفی شدند، یا کلاهبرداری بودند یا پیش از گرفتن نتیجه‌ی وعده داده نشد، رها شدند.
وجود ریسک‌هایی که ICOها برای سرمایه‌گذاران به همراه داشتند باعث شد روش‌های دیگری مانند عرضه‌ی اولیه صرافی (IEO) و عرضه‌ی اولیه توکن اوراق بهادار (STO) نیز به مردم معرفی شوند که در مقالات بعدی ماخ‌هش به طور مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت. 


چگونه تشخیص دهیم که یک ICO کلاهبرداری است یا نه؟
اگر به موارد زیر در خصوص یک ICO پی بردید، بهتر است احتیاط لازم را برای سرمایه‌گذاری در آن رعایت کرده و تا حد امکان از انجام سرمایه‌گذاری در چنین ICOی پرهیز کنید.
    تیم توسعه‌دهنده گمنام و ناشناخته است.
    هیچ والت شخص سومی برای نگهداری از مبالغ جمع‌آوری شده وجود ندارد و این مبالغ به صورت مستقیم به حساب صاحبان پروژه می‌رود. 
    اهداف غیرواقعی یا وعده‌های خیالی مطرح می‌شود.
 دقت کنید زمانی که یک پروژه فاقد برنامه‌ی دقیق و واقعی باشد، در بهترین حالت نشانگر عدم برنامه‌ریزی تیم اجرایی و در نتیجه عدم اهمیت‌ دادن به پروژه از سوی آن تیم است.
    عدم وجود گزارش‌های شفاف و مستندات پیشرفت پروژه  (نسخه‌ی دمو یا آزمایشی محصول، فیلم کوتاه از اعضای تیم و یا سایر گزارش‌های مربوط به روند پیشرفت)


چگونه در ICOها سرمایه‌گذاری کنیم؟
برای سرمایه گذاری در ICOها ابتدا باید پروژه‌ و تیم آن را به درستی بررسی کنید؛ برای دریافت توکن‌های عرضه شده نیز می‌توانید از والت‌هایی که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید اما برای پرداخت پول مورد سرمایه‌گذاری به شرکت، محدودیتی در استفاده از انواع والت‌ها ندارید. دقت کنید که روند کار در بسیاری از ICO ها اینگونه است که هنگام پیش خرید، توکن ها به کیف پول شما فرستاده نمی شوند. دقت کنید که برای دریافت توکن‌های خود باید تا روز عرضه عمومی توکن‌ها صبر کنید.
 

تبدیل توکن‌ها به ارزهای دیگر
پس از عرضه‌ی عمومی توکن‌ها می‌توانید با روش‌های مختلف آن‌ها را به پول نقد یا دیگر رمزارزها تبدیل کنید. بسیاری از شرکت‌ها خودشان ابزاری برای تبدیل توکن های خود به اتریوم (ETH) در اختیار شما قرار می دهند. در صورتی که چنین ابزاری به شما ارائه نشد، باید منتظر باشید تا آن توکن در یک صرافی معتبر لیست شود؛ پس از آن می توانید آن را با توکن‌ها یا رمزارزهای دیگر مبادله کنید.   .

لیست شدن توکن‌ها در صرافی‌ها
برای اینکه بدانید توکن های ICO شما در چه صرافی‌هایی تبادل می‌شود، کافی است تا نام آن را در سایت CoinMarketCap.com جستجو کنید. سپس با ورود به صفحه‌ی جزئیات آن توکن، در تب Exchange یا Markets لیست صرافی‌هایی که این توکن را خرید و فروش می کنند، پیدا کنید. 
در این پست از اینستاگرام ما می‌توانید راجع به وب‌سایت CoinMarketCap بیشتر بخوانید. لینک


بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که ICO ها یکی از پر ریسک‌ترین روش های سرمایه‌گذاری در دنیای امروز هستند و برای شرکت در آن‌ها می‌بایست ابتدا تیم و وایت پیپر آن‌ها را به دقت بررسی کنید و تمامی جوانب احتیاط را در نظر بگیرید. 
 


 


کلید واژه ها :

ICO چیست؟ استخراج ابری کلود ماینینگ استخراج ابری ماینینگ ماینر اجاره هش ریت هشینگ ریپل لیسک ایوس اتریوم سرمایه گذاری در بیت کوین


مطالب مرتبط :

والت کوینومی برای موبایل
15 دقیقه تا فهمیدن همه‌چیز درباره بیت کوین
15 دقیقه درباره استخراج بیت کوین
همه چیز درباره فناوری بلاکچین
انواع والت بیت کوین